Magazín

Co je pro psy jedovaté?

Co je pro psy jedovaté?

Na internetu koluje spousta seznamů pro psy zakázaných či dokonce jedovatých druhů zeleniny a ovoce. Objevuje se na nich i spousta ovoce a zeleniny, např. cibule, česnek, avokádo, hroznové víno či dokonce hlávkový salát. Některé druhy zeleniny jsou pro psy těžko stravitelné, a proto se nesmí přidávat příliš často a ve velkém množství, ale v malém množství jsou prospěšné (např. česnek a cibule obsahují antibakteriální látky) – aneb jak se říká, všeho s mírou.


Všichni bychom svým čtyřnohým mazlíčkům rádi dopřáli to nejlepší. Někdy si ale neuvědomíme, že to, co nám chutná, jim může ublížit. Zatímco člověk patří mezi všežravce, pes je masožravec a jeho trávení se od toho našeho v mnoha věcech liší.

Na internetu koluje spousta seznamů pro psy zakázaných či dokonce jedovatých druhů zeleniny a ovoce. Objevuje se na nich i spousta ovoce a zeleniny, např. cibule, česnek, avokádo, hroznové víno či dokonce hlávkový salát. Některé druhy zeleniny jsou pro psy těžko stravitelné, a proto se nesmí přidávat příliš často a ve velkém množství, ale v malém množství jsou prospěšné (např. česnek a cibule obsahují antibakteriální látky) – aneb jak se říká, všeho s mírou. Proto nám přijde nejlogičtější dělit potraviny na jedovaté, vhodné, méně vhodné a nevhodné potraviny.

 

Jedovaté potraviny:


Jedovaté potraviny by vašim pejskům mohly způsobit nepříjemné zažívací potíže, nebo je dokonce ohrozit na životě. Patří zde především jedovaté druhy hub, lidské jídlo (obahující přepálené tuky, sůl, koření), cukrovinky a čokoláda. Svého pejska mnohem více potěšíte syrovou kostí nebo různými sušenými oušky, nožkami a křídly než čokoládou či jinými sladkostmi. Navíc tyto psí pamlsky pejskům nejen chutnají, ale při jejich okousávání si také brousí chrup a cvičí žvýkací svaly.

Čokoláda

Čokoláda je tou vůbec nejnevhodnější potravinou. Obsahuje metylxantiny - kofein a theobromin, které psy ohrožují na životě. Psi jsou an ně mimořádně citliví a nedokáží je vylučovat jako lidé, vylučují je velmi pomalu. Zatímco u lidí se metylxantin rozpadá přibližně za dvě hodiny, psi k tomu potřebují devětkrát delší dobu. Odhadovaná smrtelná dávka pro zdravého psa je přibližně 300 mg teobrominu na jeden 1 kg váhy psa a v hořké čokoládě je asi 500 mg teobrominu na 100 g tabulku. Čokoláda také ve velké míře obsahuje tuky, čímž ohrožuje funkčnost slinivky.

Při časté konzumaci čokolády může dokonce dojít k poruchám srdečního rytmu, což může být pro psa i smrtelné. Nebezpečnější je hořká čokoláda a čokoláda na vaření, protože má vyšší obsah kakaa. Psa vžícího 10 kg tak může zabít už 500-600 g mléčné čokolády či 90 g čokolády na vaření. Otrava metylxantiny se projevuje zvracením, zvýšenou aktivitou, neklidem, citlivostí na dotek, zrychleným dechem a tlukotem srdce, slabostí, třesavkou a ztrátou kontroly nad svalstvem nohou. Pak může nastat kóma a smrt.

Pokud víte, že váš pejsek snědl větší množství čokolády či kakaa, a nejeví prozatím žádné příznaky otravy, snažte se u něj vyvolat zvracení do 4 hodin od pozření čokolády. Pokud je to doba již delší, dejte mu aktivní živočišné uhlí ve formě tablet, a to 1-2 g/kg živé hmotnosti psa. Poté mu podejte projímadlo, ale ne na olejové bázi.

Sladkosti

Bonbóny, pečivo, sušenky nebo např. Koláčky obsahují xylitol – přirozený cukerný alkohol, který se vyskytuje i v ovoci a zelenině. U psů tato látka zvyšuje hladinu inzulinu, což je může ohrozit na životě. Mezi příznaky patří slabost, ztráta koordinačních schopností a křeče, které se objevují po půl hodině po požití. Xylitol navíc poškozuje i játra.

Káva

Káva obsahuje značnou koncentraci kofeinu. Velká koncentrace kofeinu blokuje adenosinové receptory, čímž přispívá k poruchám srdečního rytmu. Kofein zvyšuje množství vápníku v srdečním svalu a to může způsobovat křeče. Pro psy je nebezpečná už dávka 100-200 mg na jeden kilogram. Příznaky jsou rychlé a patří mezi ně průjem, zvracení, vyšší krevní tlak, neklid, poruchy srdečního rytmu. Ke smrti pejska dochází při vyčerpávajících křečích, které vedou k selhání oběhové soustavy.

Sůl

Důsledkem přílišného solení je špatný metabolismus a následné tloustnutí. Vysoké množství soli vede ke zvýšenému krevnímu tlaku. Trocha soli je samozřejmě nezbytná pro trávení jak lidí, tak psů, ale slané jídlo psům velmi chutná a při krmení nevědí, kdy přestat.

Vařené kosti

Syrové kosti psi dokáží strávit, ale vařené jsou pro ně nebezpečné, protože jsou křehké a snadno se odlomí. Obvzláště nebezpečné jsou kuřecí kosti, které se štěpí nejvíce a mohou tak poškodit žaludek či střeva. Pejskům ale nevadí syrové rybí kosti, syrové kuřecí skeletu, krky a celá křídla nebo také syrové hovězí kosti či žebra, která jsou doporučenou významnou složkou potravy při krmení metodou BARF.

 

Nevhodné potraviny:


Luštěniny

Luštěniny jsou velmi obtížně stravitelné a také způsobují nadýmání. Pokud jimi chceme krmit, tak pouze v omezeném množství a vždy mechanicky rozrušené – nejlépe rozmixované či rozmačkané, jinak by je psi nestrávili vůbec.

Studené jídlo z lednice

Nikdy nedávejte svým pejskům jídlo přímo z lednice – potřebují krmení, které má pokojovou teplotu. Studená nebo příliš teplá strava může vést k poškození trávicího ústrojí, v lehkých případech pak zvíře trpí např. průjmem.

Jedovaté houby

Je snad jasné, že když si nejsme jisti tím, zda je houba jedlá nebo ne, nebo máme dokonce podezření, že je jedovatá, nesníme ji ani my a nedáme ji ani našemu psovi. Pokud nemáme jistotu, je lepší s houbami v psím jídelníčku vůbec neexperimentovat, mohou totiž způsobit nadýmání a také křeče. Nebezpečné také je, že nevíme, zda neobsahují jedovaté prvky získané z půdy, na které vyrostly.


Méně vhodné potraviny:


Zde řadíme především druhy ovoce a zeleniny, které jsou pro psy často těžko stravitelné, ale v malém množství mají pozitivní účinky. Někteří pejsci si dokonce různé druhy ovoce, např. maliny a třešně sami trhají nebo sbírají na zahradě, protože jim prostě chutnají. Důležité je dbát na staré dobré pravidlo – všeho s mírou. Ačkoliv třešně jsou v malém množství neškodné, při požití velkého množství a rozkousávání pecek může dojít k otravě kyanidem.

Hroznové víno a rozinky

Někteří psi mají velmi rádi hroznové víno, o kterém se často tvrdí, že je pro psy velmi nebezpečné. Je to kvůli přectlivělosti (u některých velmi citlivých psů může dokonce dojít k selhání ledvin) a alergickým reakcím, na které někteří psi trpí.

Avokádo

Avokádo obsahuje persin, což látka, která ve velké koncetraci může poškodit srdce, plíce i ostatní tkáně. Mezi příznaky otravy patří dýchací potíže, zvětšení břicha a nadměrné hromadění tekutiny v hrudníku. U některých psů způsobuje zvracení. Zároveň ale také obsahuje spoustu vitamínů a zdravých tuků.

Nezralé ovoce

Nezralé ovoce obsahuje dráždivé kyseliny, může tedy pejskům způsobit zažívací potíže. Zatímco zralé ovoce psi rádi konzumají, často sami od sebe. Většinou jim chutnají jahody, třešně, jablka a maliny.

Česnek a cibule

Stroužek česneku či jarní cibulka jednou za čas nejsou vůbec na škodu. Česnek a cibule jsou známy jako velmi účinným přírodním antibiotikem. Ve větším množství nebezpečné, jelikož obsahují sirné sloučeniny, které mají vliv na červené krvinky. Poškozují hemoglobin, který potřebují zvířata i lidé k přenosu kyslíku. Otrava se může projevit i po několika dnech. Mezi projevy patří bolesti břicha, průjem, zrychlené dýchání a dušnost, psi jsou unavení a apatičtí. V ojedinělých případech může dokonce dojít k úmrtí vlivem nedostatečného zásobení tkání a orgánů kyslíkem.

Ořechy, jádra a mandle

Většina psů je na ně alergická. Otrava ořechy se projevuje zvracením, poruchami koordinace, třesy a vysokou teplotou. Otrava většinou není smrtelná, ale u nemocných zvířat či psů, kteří mají skrytou vadu srdce mohou nastat větší problémy.

Brambory

Obsahují řadu alkaloidů, důležitý je především solanin. Brambory ukrývají jedovaté látky 2 mm pod slupkou a toxiny se nezničí ani vařením. Vylouhují se do vody, kterou po uvaření vylíváme. Povařené brambory tedy nemusíme považovat za toxické, ale dávat je psům se přesto nedoporučuje. Zvířata brambory špatně tráví a mohou se objevit střevní obtíže. Nejdek však o smrtelně nebezpečnou potravinu.

Kočičí krmivo

I když pejskům chutnají kočičí konzervy a kapsičky, můžete jim jimi uškodit. V kočičí potravě je totiž vyšší podíl proteinů než v psí, což může vést k trvalým zažívacím problémům.

Piškoty

Spousta pejskařů své mazlíčky odměňuje namísto pamlsků piškoty, protože je mají doma a po ruce. Běžné piškoty ale obsahují velké množství cukru a mouky, díky čemuž nejsou pro pejsky vhodné. Existují ale i speciální psí piškoty, které mají vhodnější složení.

 

 

Vhodné potraviny


Co se tedy našim mazlíčkům vůbec nemusíme bát dávat? Co se ovoce týče, většina pejsků si ráda smlsne např. na banánech (jsou bohaté na draslík a vitamín C), borůvkách (bohaté na antioxidanty), kiwi (bohaté na draslík a vitamin C), ananasu, jahodách (bohaté na vlákninu a antioxidanty), jablkách, pomerančích, broskvích či vodním melounu. Na zeleninu jsou obecně vybíravější, proto se dá říct, že mohou jíst cokoliv, co jim chutná – mimo cibule a česneku, u těch je nutné dbát na doopravdy malé dávky, a je také dobré snažit se vyhýbat bramborám.