Magazín

Hmyz jako zdroj proteinu u vyhovujícího krmiva pro psy?

Hmyz jako zdroj proteinu u vyhovujícího krmiva pro psy?

Číst
Očkování koček - 2. díl: Nadstandardní očkování

Očkování koček - 2. díl: Nadstandardní očkování

Nadstandardně můžeme kočky očkovat proti borelióze, dermatofytóze (kožní plísni), chlamydióze (infekci horních cest dýchacích), infekční peritonitidě (FIP) a virové leukémii (FeLV). Rozpis vakcinací proti jednotlivým onemocněním je různý, proto je vypsán zvlášť na konci odstavců popisujích jednotlivé onemocnění.

Číst
Očkování koček - 1. díl

Očkování koček - 1. díl

Plánujete-li si pořídit kočičího mazlíčka, mějte na paměti, že kočky mohou trpět řadou specifických onemocnění. Řada z nich je virového původu a přenosná na člověka, následná léčba mazlíčků není levná a navíc řada těchto onemocnění může zanechat trvalé následky nebo být dokonce i smrtelná. Většina těchto onemocnění se šíří vzduchem a také se může stát, že si je domů zavlečete na botách či v případě pořízení další kočky. Dbejte proto na prevenci, i když máte kočku pouze v bytě!

Číst
Odčervení koček a koťat

Odčervení koček a koťat

Máte-li doma kočičího kamaráda či kamarádku, je nutné si uvědomit, že mohou být infikováni řadou vnitřních i vnějších parazitů. Proto je důležité je pravidelně odčervovat. Odčervovací přípravky nepůsobí na parazity po dobu několika měsíců, jak se mylně řada chovatelů domnívá - na dospělého parazita působí jen v průběhu jednoho dne a vajíčka parazitů tak v těle zůstanou a vývojový cyklus parazita se opakuje. Proto je nutné odčervení pravidelně opakovat. Zdrojem parazitů může být mateřské mléko, výkaly, infikovaná myš či infikované syrové maso. Stejně jako u očkování je nutné odčervovat i kočky chované v bytě – i když kočku odčervíme a chováme ji následně jen v domě, někteří parazité jsou vůči odčervovacím tabletkám velmi odolní a mohli by její organismus i přesto napadnout.

Číst
Jak adoptovat psa z útulku – praktický manuál

Jak adoptovat psa z útulku – praktický manuál

Toužíte po psím kamarádovi, a zároveň byste chtěli udělat dobrý skutek? Máte pochybnosti, zda je osvojení psa z útulku dobré rozhodnutí? Nebo nevíte, jak na to? Pak právě pro Vás jsou určeny následující řádky. 

Číst
Čipování zvířat – proč je důležité?

Čipování zvířat – proč je důležité?

Stále častěji se ve veterinární ordinaci setkáváme s problémem, kterým je nalezený toulavý pes či kočka a zvíře není nijak označeno. Po veterináři je pak vyžadováno najít majitele, kontaktovat policii či starostu obce, dovést zvíře do útulku nebo si ho prostě někde nechat. V horším případě dotyčné neoznačené zvíře poraní člověka a nikdo neví, zda je očkováno proti vzteklině. Poraněnou osobu pak, mnohdy zbytečně, čeká nepříjemná preventivní léčba.

Číst
Co je pro psy jedovaté?

Co je pro psy jedovaté?

Na internetu koluje spousta seznamů pro psy zakázaných či dokonce jedovatých druhů zeleniny a ovoce. Objevuje se na nich i spousta ovoce a zeleniny, např. cibule, česnek, avokádo, hroznové víno či dokonce hlávkový salát. Některé druhy zeleniny jsou pro psy těžko stravitelné, a proto se nesmí přidávat příliš často a ve velkém množství, ale v malém množství jsou prospěšné (např. česnek a cibule obsahují antibakteriální látky) – aneb jak se říká, všeho s mírou.

Číst
Očkování psů 3.díl - Nadstandardní očkování psů

Očkování psů 3.díl - Nadstandardní očkování psů

Mimo zákonem povinné pravidelné očkování proti vzteklině a doporučená očkování proti psince, parvoviróze, parainfluenze, infekční hepatitidě a leptospiróze lze psy nadstandardně očkovat proti infekční brochitidě, koronaviróze a  lymské borrelióze, které se u nás mohou také vyskytovat. Ojediněle se může vyskytnout také tetanus či dermatofytóza.

Číst
Očkování psů 2.díl - Očkování dospělých psů

Očkování psů 2.díl - Očkování dospělých psů

Dle ustanovení novely veterinárního zákona je každý majitel povinen očkovat svého psa jednou ročně proti vzteklině. Ačkoliv je to nepovinné, doporučuje se používat kombinované vakcíny DHPPiL+R, které působí proti psince (D), infekčnímu zánětu jater (H), parvoviróze (P), parainfluenze (Pi), leptospiróze (L) a vzteklině (R).

Číst
Očkování psů 1.díl - Očkování štěňat

Očkování psů 1.díl - Očkování štěňat

Cílem následujícího článku je seznámit majitele psů se základní problematikou očkování štěňat. Je zde vysvětleno kdy a proč štěňata proti jednotlivým onemocněním očkovat a v závěru jsou také zodpovězeny nejčastější otázky týkající se očkování.

Číst