Magazín

Očkování koček - 1. díl

Očkování koček - 1. díl

Plánujete-li si pořídit kočičího mazlíčka, mějte na paměti, že kočky mohou trpět řadou specifických onemocnění. Řada z nich je virového původu a přenosná na člověka, následná léčba mazlíčků není levná a navíc řada těchto onemocnění může zanechat trvalé následky nebo být dokonce i smrtelná. Většina těchto onemocnění se šíří vzduchem a také se může stát, že si je domů zavlečete na botách či v případě pořízení další kočky. Dbejte proto na prevenci, i když máte kočku pouze v bytě!


Plánujete-li si pořídit kočičího mazlíčka, mějte na paměti, že kočky mohou trpět řadou specifických onemocnění. Řada z nich je virového původu a přenosná na člověka, následná léčba mazlíčků není levná a navíc řada těchto onemocnění může zanechat trvalé následky nebo být dokonce i smrtelná. Většina těchto onemocnění se šíří vzduchem a také se může stát, že si je domů zavlečete na botách či v případě pořízení další kočky. Dbejte proto na prevenci, i když máte kočku pouze v bytě!

Ze všech onemocnění lze vyléčit pouze herpesvirózu a chlamydiózu. Při onemocnění panleukopenií, FIP či vzteklinou lze léčbou pouze prodloužit život kočky a jak již bylo zmíněno, řada z uvedených onemocnění zanechá na infikovaném jedinci trvalé následky.

Proti jakým onemocněním lze kočky očkovat?

Kočky se standardně očkují proti herpesviróze (též kočičí rýma či chřipka, calicivirémie, infekční rhinotracheitida), panleukopénii (kočičímu moru) a vzteklině.

Jak často se kočky očkují a kolik to stojí?

Roční přeočkování dospělých koček se provádí 1 ročně. Orientační cena standardního očkování je v rozmezí 300-500 Kč. Ceny nadstandardního očkování se různí.

Kdy očkovat koťata a kolik to stojí?

První očkování koťat se provádí zhruba ve věku 8-9 týdnů (panleukopénie, herpesviróza, kaliciviróza) a následně je nutné je přeočkovat ve věku 11-12 týdnů (panleukopénie,  herpesviróza, kaliciviróza, vzteklina). Orientační cena očkování koťat je přibližně 200-300 Kč.

Mohou se nakazit i kočky, které venčíme venku jen několikrát za rok?

Právě takto chované kočky patří do skupiny, kterou je rozhodně vhodné očkovat. Je-li kočka pouštěna ven, poté po většinu roku chráněna vůči onemocněním bariérou v podobě stěn bytu a poté opět pouštěna ven, onemocnění, kterými se mohla infikovat dříve, mohly zmutovat a nyní ji mohou infikovat znovu – nebo se může jednoduše nakazit jakýmkoliv jiným onemocněním.

Jakými nemocemi koček se můžeme nakazit?

Kočky jsou definitivními nositeli toxoplasmózy, ale četnost nákazy díky kočkám je nižší, než nakažení z masa (takto se nakazí až 80% lidí). Toxoplasmózou se lze od koček nakazit v případě zanechání kočičího trusu musí parazit toxoplasma gondii zrát po dobu tří dnů – měníme-li často kočičí záchod, eliminujeme tak možnost nákazy. Riziko nakažení toxoplasmózou při udržení přiměřené hygieny je tedy poměrně malé. Dále je na člověka přenosná vzteklina, jejíž projevy jsou velmi vážné a v současné době v ČR nebyla prokázána. Další onemocnění, které může postihnout všechny savce včetně člověka, je borelióza, která je přenosná klíšťaty a komáry. Prevencí je používání repelentů pro zvířata, které zabrání přisátí klíštěte.

Jak se projevují infekční onemocnění koček?

Panleukopénie

Jde o velmi závažné virové onemocnění, které postihuje často malá koťata a způsobuje jej parvovirus. K nakažení dochází skrz kontaminovanou vodu a potravu či exkrety a sekrety nemocných zvířat a virus můžeme zavléct i do bytu na botách. Onemocnění postihuje trávicí trakt, kostní dřeň (dojde k úbytku bílých a červených krvinek) a centrální nervový systém (může způsob potraty či postižení koťat). Infekce je většinou akutní a projevuje se zvracením a úporným krvavým průjmem.

Herpesviróza

Herpesviróza je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest – přenáší se infekčním aerosolem. Příznakem infekce je krátká apatie, snížená chuť k příjmu krmiva a poté následující kýchání, výtok z nosu a očí a zvýšená teplota. Při připojení bakteriální infekce (nejčastěji Pasterurella multocida) se výtok mění na hustší, slepuje víčka, vytváří se krusty okolo očí a nosu a v dutině ústní dochází ke vzniku vředů.

Kaliciviróza

K infekci kalicivirózou dochází infekčním aerosolem. Mezi příznaky onemocnění patří přechodná apatie, příznaky horečky a vznik vředů v dutině ústní a bolestivost kloubů a svalů. Postihuje pouze kočky. Onemocnění obvykle není smrtelné a lze je léčit, smrtelné může být pro nejmenší koťata.

Vzteklina

Virus vztekliny patří mezi nejzávažnější virová onemocnění teplokrevných zvířat a postihuje i člověka. Je přenášen slinami infikovaného zvířete – kousnutím, škrábnutím či např. olíznutím poraněné kůže – a mezi jeho hlavní přenašeče patří lišky a netopýři. Mezi počáteční příznaky patří změny chování, požírání nestravitelných předmětů a slinotok, postupně je zvíře neklidnější a agresivnější. Vzpůsobuje závažné nervové příznaky (agresivita, slinotok, teplota, nestejně velké zorničky, až úplné ochrnutí) a jedná se o smrtelné onemocnění. I když se vzteklina v současné době v ČR nevyskytuje, v nedávné době byla detekována na Slovensku a v Polsku. Při cestování mimo ČR je proto povinné vycestovat pouze s kočkou očkovanou proti vzteklině.